Za nami Mazovia Circular Congress, na którym przedstawiono innowacyjne rozwiązania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju. Jednym z takich projektów jest odzyskiwanie biosurowców… z fusów kawy.

EcoBean to firma, która zajmuje się zaawansowanym technologicznie przetwarzaniem fusów kawowych na zrównoważone biosurowce o niskim śladzie węglowym. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom firma dąży do zmniejszenia wpływu branży kawowej i chemicznej na środowisko, przekształcając zużyte fusy zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego.

Na początek HoReCa

– Nasz koncept opiera się na tym, że zbieramy fusy kawowe z rynku, z całego HoReCa, a w przyszłości także od producentów kawy rozpuszczalnej. Opracowaliśmy proces technologiczny, który pozwala nam na przetworzenie tych fusów w pięć rodzajów biosurowców o niskim śladzie węglowym – opowiada Monika Radomska, Communication Manager firmy EcoBean.

Fusy z kawy to niekoniecznie odpad

Dzięki procesom opracowanym przez EcoBean uzyskiwane są surowce – olej kawowy, przeciwutleniacze, polilaktyd (PLA), lignina czy dodatki białkowe. Znajdują one szerokie zastosowanie m.in. w branży farmaceutycznej, kosmetycznej, opakowaniowej i paszowej. EcoBean będąc spin-off Politechniki Warszawskiej korzysta z zaawansowanych technologii, które pozwalają na najwyższą waloryzację fusów kawowych.

7 milionów euro dofinansowania

Spółka EcoBean poinformowała o tym, że pozyska 7 milionów euro z programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Środki pozwolą na budowę pierwszej biorafinerii do pełnej waloryzacji fusów kawowych w podwarszawskim Mszczonowie. – Bardzo się cieszę, że EcoBean otrzymał dofinansowanie, które pozwoli na zbudowanie biorafinerii i przyspieszy osiągniecie zyskownego modelu biznesowego, a jednocześnie będzie prowadzić do redukcji negatywnego wpływu na środowisko, co ma szczególne znaczenie w obliczu kryzysu klimatycznego. Cieszę się również, że EcoBean zostało docenione za innowacyjne rozwiązania pozwalające przyspieszyć gospodarkę obiegu zamkniętego – powiedział Marcin Korolec, członek Advisory Board EcoBean.

Jaka wydajność instalacji?

Rocznie EcoBean Technology Center będzie mógł przetwarzać nawet 1 tysiąc ton zużytych fusów kawowych na wysokomarżowe biosurowce. W celu minimalizacji wpływu na środowisko, projekt będzie realizowany w oparciu o energię odnawialną, systemy obiegu zamkniętego oraz zaawansowaną technologię Digital Twin.